Silnik czterosuwowy - definicja

termostat do samochodu
Silnik czterosuwowy ? silnik spalinowy o spalaniu wewnętrznym wykorzystywany w samochodach, ciężarówkach, motocyklach oraz wielu innych maszynach.

Nazwa odnosi się do czterech faz działania: wpływu powietrza lub mieszanki paliwowo-powietrznej, sprężenia, pracy, wydmuchu spalin. Cykl obejmuje dwa obroty wału korbowego, co jest równoważne czterem ruchom posuwisto-zwrotnym tłoka w jednym cyklu roboczym.

Ponieważ suw pracy przypada na dwa obroty wału korbowego silnik czterosuwowy teoretycznie ma dwukrotnie mniejszą moc niż silnik dwusuwowy, gdzie praca użyteczna przypada na jeden obrót wału korbowego.
W praktyce jednak dobra wymiana ładunku, wyższe ciśnienie sprężania sprawiają, że moc ta jest niewiele mniejsza niż w dwusuwie. Silnik czterosuwowy ma zawsze zawory (wyjątkiem jest silnik z rozrządem tulejowym - spotykany dziś sporadycznie), przez co wymaga rozrządu - w efekcie jego konstrukcja jest bardziej złożona niż silnika dwusuwowego.
Silnik czterosuwowy nie wykazuje strat w paliwie (z uwagi na rozrząd zaworowy) i łatwiej niż silnik dwusuwowy spełnia normy czystości spalin.

Stąd obecnie zdecydowana większość spalinowych silników tłokowych pracuje w obiegu czterosuwowym - wyjątkiem są silniki najmniejsze (silniki modelarskie, do motorowerów, najmniejszych skuterów, jak i silniki największe (np.

wodzikowe do napędu statków, do napędu niektórych spalinowozów) - gdzie dominuje obieg dwusuwowy.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Silnik_czterosuwowy

Wikipedia o moście napędowym

termostat do samochodu
Most napędowy ? zespół elementów nośnych i mechanizmów napędowych, spełniające zadania osi przejmującej część ciężaru pojazdu oraz przekazuje napęd z wału napędowego na koła jezdne. Podział mostów napędowych ze względu na usytuowanie mostu: tylne środkowe przednie Podział mostów napędowych ze względu na sposób powiązania z kołami: sztywne z niezależnymi zawieszeniami kół W skład mostów napędowych wchodzą następujące mechanizmy: przekładnia główna mechanizm różnicowy półosie pochwa reakcyjna (obudowa - stosowana tylko w sztywnych mostach napędowych).Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Most_nap%C4%99dowy

Jak znaleźć dobry serwis samochodowy?

Każdy z nas od czasu do czasu staje w obliczu naprawy samochodu.
Zawsze pojawiają się w tym przypadku wątpliwości co do tego, gdzie warto oddać nasze auto oraz komu powierzyć jego naprawę, a podjęcie dobrej decyzji zwykle jest bardzo trudne.
Jeśli chcemy, by wszystko było wykonane tak, jak należy, powinniśmy dobrze poszukać odpowiedniego miejsca i wybrać takie, które zapewni nam najwyższą jakość usług.
W tym celu warto przejrzeć oferty dostępne w Internecie oraz poszukać opinii o poszczególnych salonach.
Dobrym pomysłem będzie także zapytanie o radę naszych znajomych, ponieważ wielu z nich z pewnością będzie mogło udzielić nam rzetelnych wskazówek, które pozwolą nam znaleźć najbardziej odpowiednie miejsce dla naszego auta.
.

Widok do druku:

termostat do samochodu