Psycholog - kiedy może Ci pomóc?

Zdarza się nawet, że pierwszymi symptomami są dolegliwości fizyczne, jak np. bóle brzucha. Wielu osobom psychoterapia kojarzy się z chorobami psychicznymi i powodem do wstydu, tymczasem czasy się zmieniają, a wraz z nimi ? podejśc

Psycholog - kiedy może Ci pomóc? gestalt kraków

Psychoterapia ? dlaczego warto skorzystać z pomocy specjalisty?


W życiu zdarzają się lepsze i gorsze momenty, a z tymi drugimi nie zawsze jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie. Zdarza się nawet, że pierwszymi symptomami są dolegliwości fizyczne, jak np. bóle brzucha. Wielu osobom psychoterapia kojarzy się z chorobami psychicznymi i powodem do wstydu, tymczasem czasy się zmieniają, a wraz z nimi ? podejście do różnego rodzaju schorzeń i terapii. Psychoterapia pozwala uporać się z depresją, pomaga przetrwać żałobę po stracie bliskiej osoby lub też rozstanie z wieloletnim partnerem, jest dobrym rozwiązaniem kiedy nie potrafimy zadbać o relacje z bliskimi lub np. naszym problemem jest chorobliwa nieśmiałość. Warto więc zdecydować się na psychoterapię, aby poprawić jakość życia.



Jakie są zalety psychoterapii?


Psychoterapię można zdefiniować jako leczenie poprzez rozmowę. Oczywiście aby była ona skuteczna, konieczne jest skorzystanie z pomocy specjalisty. Pomoże on dotrzeć do często nieuświadomionych przyczyn problemów w relacjach z bliskimi osobami czy współpracownikami, a tym samym je rozwiązać. Spotkania z psychoterapeutą pomagają uporać się z depresją, chorobliwą nieśmiałością, kłopotami w małżeństwie, trudną sytuacją po rozstaniu lub śmierci bliskiej osoby i bywają wsparciem w leczeniu uzależnień. Największą zaletą psychoterapii jest z pewnością poradzenie sobie z własnymi emocjami, co przekłada się na lepszą jakość życia i poprawę relacji z innymi.



W czym pomaga psychoterapia?


Dawniej psychoterapia kojarzyła się wielu osobom z poważnymi zaburzeniami psychicznymi, które nierzadko wymagają odizolowania pacjenta. W obecnych czasach jednak psychoterapeuci służą pomocą również w wielu innych sytuacjach, jak chociażby problemy w małżeństwie, strata bliskiej osoby, depresja czy nawet nieśmiałość lub trudności w utrzymaniu dobrych relacji z rodziną. Psychoterapia to spotkania ze specjalistą, dzięki którym podczas rozmowy pacjent może uświadomić sobie własne emocje i tym samym łatwiej z nimi poradzić. Taka terapia nie wiąże się więc z zażywaniem środków farmakologicznych, ale często przynosi wymierne pozytywne skutki przede wszystkim wpływając na poprawę samopoczucia i jego jakość życia.