Kiedy brakuje nam czasu na opiekę

mycie się, czy jedzenie. Wtedy potrzebna jest opieka, aby dziadek lub babcia mogła dalej funkcjonować. Niestety nie w każdej rodzinie znajdzie się możliwość zapewnienia takiej opieki, zwłaszcza jeżeli byłaby potrzebna opieka

Kiedy brakuje nam czasu na opiekę

Dziadek coraz starszy

Każdy z nas ma lub miał dziadka i babcię. I każdy też wie, że człowiek się starzeje i coraz trudniej przychodzi mu wykonać pewne podstawowe czynności takie jak mycie się, czy jedzenie. Wtedy potrzebna jest opieka, aby dziadek lub babcia mogła dalej funkcjonować.

Niestety nie w każdej rodzinie znajdzie się możliwość zapewnienia takiej opieki, zwłaszcza jeżeli byłaby potrzebna opieka w wymiarze 24 godzin. Wtedy zostaje już tylko odpłatna pomoc pielęgniarki, albo dom starości, który wcale nie jest taki zły jak może się wydawać.


Czy ceny pobytu w domu seniora są wygórowane?

Opieka nad seniorami to nie lada trudne zadanie, więc nie dziwota, że ceny lokum w domach opieki są dość wysokie. Ale na szczęście z ceną idzie też standard i jakość. Większość pensjonatów dla seniorów ma lekarza całodobowo. Seniorzy mają wybór pomiędzy pokojami 2,3 i 4 osobowymi, ale również i 1-osobowego. Na terenie większości ośrodków jest też miejsca na ćwiczenia i rehabilitację i rozrywkę.

Dostęp do TV oraz do biblioteki również jest ważny, bo przecież trzeba na czymś spędzić dzień. Te wszystkie rzeczy składają się na cenę pobytu seniora w takim miejscu, ale są to rzeczy warte swojej ceny, bo dobre samopoczucie jest chyba najważniejsze.


Z Wikipedii o starości

Pojęcie starości w znaczeniu medycznym to ogół zmian biologicznych zachodzących w ciele człowieka (głównie zużycie narządów i zmniejszona regeneracja komórek) w wieku starszym (tzw. trzeci wiek) czyli po 60.-65. roku życia.

W okresie starości ustaje intensywne odbudowywanie komórek, organizm jest mniej odporny na choroby, a układ nerwowy jest mniej aktywny. Tkanki ludzkie stają się odwodnione i mniej elastyczne, ulegają atrofii. Obecnie w rozwiniętych społeczeństwach ludzie przeżywają 70-90 lat, rekordziści dożywają 120 lat, przy czym statystycznie dłużej żyją kobiety. W Stanach Zjednoczonych w ciągu XX wieku przeciętna długość życia wydłużyła się z niecałych 50 lat do ok. 75 lat u mężczyzn, a ok. 80 lat u kobiet2.

Dożywanie sędziwego wieku wiąże się ze znacznym rozwojem medycyny. Jednakże wydłużanie życia u ludzi prowadzi do pojawiania się w strukturze społeczeństwa znacznego odsetka osób nie będących samodzielnymi, ze względu na np. zaburzenia układu nerwowego związane z chorobą Alzheimera, której objawami są m.in. zaburzenia pamięci, zachowania i osobowości.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Starość